Lægegruppe

Få mere viden med VHL

Lægegruppe

Forskning giver bedre muligheder.

Det som lægevidenskaben ved om VHL ændrer sig hele tiden. Derfor bør enhver VHL patient jævnligt rådføre sig med sin læge, så man sikrer sig den bedste tilgængelige behandling.

Vær derfor opmærksom på at ingen vejledning fra foreningen i skrift og/eller tale ikke på nogen måde kan erstatte, den vejledning som læger og andet relevant sundheds- og socialpersonale giver.

Den danske vhl lægegruppe kan du finde ved at klikke her!

Repræsentanter for landets klinisk genetiske afdelinger
Maja Smerdel
Klinisk Genetisk afd, 
Vejle Sygehus

Karin Wadt 
Klinisk Genetisk afd.
Rigshospitalet
Karin.wadt@regionh.dk

Lilian Bomme Ousager
Klinisk Genetisk afd.,
Odense Universitetshospital
Lilian.Bomme.Ousager@rsyd.dk

Lone Sunde 
Klinisk Genetisk afd.,
Århus Universitetshospital
lonsunde@rm.dk

Charlotte Kvist Lautrup
Klinisk Genetisk Afd.,
Aalborg sygehus
c.lautrup@rn.dk
Repræsentanter for relevante videnskabelige selskaber
Carsten Thomsen 
Dansk Radiologisk Selskab
Billeddiagnostik Rigshospitalet
carsten.thomsen@rh.regionh.dk

Hans Ulrik Møller
Dansk Oftalmologisk Selskab (DOS)
Øjenklinikken Viborg Sygehus
hans.ulrik.moeller@viborg.rm.dk

Lars Bøgeskov 
Dansk Neurokirurgisk Selskab (DNKS)
Neurokirurgisk afd Rigshospitalet
Lars.Boegeskov@regionh.dk

Lennart Friis-Hansen
Dansk Selskab for Klinisk Biokemi (DSKB)
Klinisk Biokemisk afd Næstved Sygehus
d285536@dadlnet.dk

Steen Gimsing 
Dansk Selskab for Otolaryngologi 
Hoved og Halskirurgi (DSOHH)
Tidl. ØNH-afd Vejle Sygehus
juul.gimsing@live.dk

Per Bagi 
Dansk Urologisk Selskab
Urologisk afdeling Rigshospitalet
Per.Bagi@regionh.dk

Thomas Rosenberg 
Dansk Oftalmologisk Selskab (DOS)
Kennedy Centeret 
tro@eyenet.dk

Ulrich Knigge
Dansk Kirurgisk Selskab
Kirurgisk gastroenterologisk afd Rigshospitalet
ulrich.peter.knigge@regionh.dk

Åse Krogh Rasmussen
Dansk Endokrinologisk Selskab
Medicinsk Endokrinologisk afd Rigshospitalet
Aase.krogh.rasmussen@regionh.dk

Lars Lund
Inviteret for første gang d 19/5-2015
Urinvejskirurgisk afd. Odense Universitetshospital
Lars.Lund@rsyd.dk

Repræsentanter for laboratorier, der udfører VHL mutationsanalyse
Thomas van Overeem Hansen
Repræsentant for Enhed for Genomisk Medicin
Enhed for Genomisk Medicin, Rigshospitalet
thomas.van.overeem.hansen@rh.regionh.dk

Repræsentant for vHL patientforeningen
Vibeke Harbud
Foreningen for vHL patienter og deres pårørende
harbud@c.dk

Repræsentanter for dansk vHL forskning
Marie Louise Mølgaard Binderup
Institut for Cellulær og Molekylær Medicin
mlmb@sund.ku.dk

Marie Luise Bisgaard
Institut for Cellulær og Molekylær Medicin
mlbi@sund.ku.dk

Repræsentant for Enhed for
Genomisk Medicin

Line Gutte Borgwardt
Enhed for Genomisk Medicin
Rigshospitalet
envelope-ophonefile-text-ophone-handset